Bir hesap oluşturun
Yurt Dışından alışveriş yaparken Gümrük problemi yaşar mıyım?

Amazon sitelerinden alışveriş yaptığınızda eğer gönderimi Amazon tarafından yapılan ürünleri satın alırsanız bu problemi yaşamazsınız. Amazon Gümrük işlemleri için sizden tahmini bir tutarı depozito olarak alışverişinize ekleyerek tahsil eder. Ürün Türkiye’ye gelir ve gümrük işlemleri kargo firması tarafından tamamlanır. Sonrasında depozitodan arta kalan bir tutar olursa 2-3 ay içerisinde muhasebeleşmesi tamamlandığında size iade eder. Eğer tutar hesaplanandan fazlaysa fark aşırı büyük olmadığı sürece ek bir ücret talep etmez.
Satıcının gönderim yaptığı bir platformdan satın alma yaptıysanız (Aliexpress veya Amazonda satıcının gönderim yaptığı ürün) bu durumda gümrük vergisi tahsil edilmeyeceği için kargonuz paket üstündeki fiyat ve ürün bilgisinden hesaplanan kadar tutar size gümrük vergisi olarak çıkar. PTT ile geliyorsa bu tutarı teslimat anında nakit olarak ödersiniz. Bir başka kargo firması ise gümrük işlemleri için sizinle temasa geçecektir.
Yeni! – AliExpress yakın zamanda alishipping ile gönderilen ürünlerde gümrük tahsilatı yapmaya başladı. Gümrük işlemleri aynı Amazon’da olduğu gibi kargo firması tarafından tamamlanıp ürün kapınıza teslim ediliyor, gümrük ücreti sizden satış anında alındığı için teslimatta ek ödeme yapmıyorsunuz.


Satıcıyla konuşup paket üstündeki fiyatı düşük yazdırsam daha az gümrük vergisi öderim değil mi?

Çinli satıcılar bazen gümrükte düşük ücret ödeyin diye paket üstüne çok cüzi miktarlar yazıp ürün tipini farklı yazabiliyorlar. Onlar adına iyi niyetle(!) yapılan bu hile maalesef paketinizin gümrüğe takılmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda gümrüğe giderek ürünü sizin teslim almanız gerekir. Gümrük süreci bireysel satın almalar için korkulduğu gibi çok karışık ve zor bir işlem değildir. Amazaman ayırmanız ve gitmeniz gerekir


Aldığım ürünün garantisi olacak mı?

Ürünü yurt dışından aldığınız için Türkiye’de bir garantiniz olmaz. Ancak bazı markaların global garanti süreçleri bulunmaktadır. En doğrusu bunu ürünün üretici ile görüşmeniz olur. Öte yandan bu kadar ciddi bir fiyat avantajı ile almakla 2 yıl garantiye sahip olmak değerlendirilmesi gereken bir konu. Diyelim ki aldığınız ürün belli bir kullanımdan sonra arızalandı, genelde ödeyeceğiniz tamir ücreti de dahil olarak yine daha ucuza ürüne sahip olursunuz.


Ürün kırık, arızalı veya kusurlu geldi ne yapabilirim?

Ürün eğer amazonun gönderimini yaptığı bir ürünse bu konuda endişe duymanıza gerek yok. Ama dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Ürünün eğer paketinde ciddi bir hasar varsa teslim almayın ve geri gönderin amazona da bu konuda bilgi verin.
Ürünün paketinde bir problem yok ama ürün hasarlı ya da arızalıysa amazonla irtibata geçip iade talep edin. Amazon size ücretsiz geri gönderim kodu verecektir (genelde), ürünü sizin göndermeniz gerekirse de kargo faturasını saklayın, ürün amazona ulaşıp iade işleminiz yapıldıktan sonra kargo faturasının fotografını çekip amazon müşteri hismetleri ile temasa geçin (chat-telefon veya email) Elinizde kargo faturasının olduğunu ve gönderi ücretini talep ettiğinizi iletin, telefon veya chat aracılığı ile iletişime geçtiyseniz size bir email adresi verecekler ve faturanın fotografını göndermenizi isteyeceklerdir. Sonrasında hızlıca kargo ücretiniz de size iade edilir.


Bazı ürünlerin gönderimi yok görünüyor bu normal mi?

Eve bu normal bir durum, bazı ürünlerin stokları bittiğinde veya belirli bir seviyenin altına indiğinde Amazon gönderimleri durdurabiliyor. Bu hiç gönderim olmayacak anlamına gelmemeli, genelde kısa bir süre sonra veya ürün stoklara girdiğinde gönderim tekrar açılıyor.


Bazı ürünlerin fiyatları Türkiye’den pahalı, hani ucuzdu?

Kur dalgalanmaları, Türkiye distribütörlerin elinde mal kalması veya önceki parti mal olması veya bölgesel kampanyalar olduğunda nadir de olsa Türkiye’deki fiyat daha düşük olabiliyor. Böyle bir durumda fırsatı kaçırmayın Türkiye’den alın.


Amazondan alışveriş yaparken özellikle dikkat etmem gereken şeyler var mı?

Bu konuyu MokaPota yazarlarından Ömer Demir bu sayfanın en altındaki videoda en ince ayrıntısına kadar anlatıyor size yardımcı olacaktır


Burada yer almayan bir sorum var nasıl sorabilirim?

Alttaki yorum bölümünden sorunuzu iletebilirsiniz..

2 Yorumlar

 1. Harun

  Amazon amerikadan ürün sipariş etmeyi düşünüyorum kredi kartı yerine, banka kartı kullanarak dogrudan dolar cinsinden ödeme yapsam bir sakıncası olur mu, iade süreçlerinde geri ödeme noktasında bir sıkıntı yaşar mıyım? Genel olarak banka kartı ile Amazon USA’den sipariş vermek dezavantajlı bir durum müdür? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Bizden Ucuz

   Merhaba,
   Amazon genelde fraud riski nedeniyle Amerika dışında banka kartı ile yapılan harcamalarda siparişi iptal ediyor veya ödeme tipini kabul etmiyor.
   Ayrıca Amazonda tahsilat ürün kargolanma aşamasına geçtiğinde yapılıyor yani bir iki gün içinde, bu esnada yeterli bakiyeniz (kredi kartı içinde limit) yoksa sıkıntı yaşayabilirisiniz.
   Bunun dışında eğer sipariş verebilirseniz iade durumumunda bir problem yaşamazsınız.
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dönüş
error: Korumalı İçerik !!